Polský ovčák nížinný

je pokladem našich severních sousedů a má poměrně dlouhou historii.
Vznikl jako potomek asijských ovčáckých psů.
Ačkoli je schopen zastat většinu klasických povinností ovčáckých psů, používal se více na hlídání ovčáckých obydlí, než na péči kolem stáda. Dnes je chován spíše jako pes rodinný, společenský, nebo jako pes asistenční.
Jeho hustá srst mu umožňuje cítit s dobře i v náročných klimatických podmínkách, není to pes, který by se spokojil s pobytem v kotci na zahradě. Potřebuje intenzivní kontakt se svým pánem a miluje, když může být součástí všech činností.


Povaha plemene
Polský nížinný ovčák je příjemný pes, dobrý hlídač a milující člen rodiny. Je lehko vycvičitelný a přizpůsobivý, proto ho lze doporučit i jako psa pro začínající chovatele. Má otevřenou, vyrovnanou povahu, nezapře však svůj původ a je výborný ochránce - na každého nově příchozího řádně upozorní, pečlivě chrání majetek i majitele a k cizím lidem může být nedůvěřivý. Je velmi učenlivý a při dobré výchově poslušný. Je pro něho typické, že miluje celou rodinu a nejspokojenější je, když má celou smečku pohromadě. Je to pes vhodný k dětem, které velmi miluje. Je zvídavý, hravý a má rád procházky. Díky své velkorysé povaze se využívá i jako pomocník postiženým.

Popis
Polský nížinný ovčák je středně velký pes, spíše robusnější kostry, s hustou, dlouhou srstí, která splývavě kryje celé tělo a nad očima vytváří typickou ofinu. Může být i lehce zvlněná a má hustou podsadu. Zbarvení může být libovolné se znaky, nejčastěji se vyskytuje v šedé variantě, šedo-bílé a černo- bílé. Trup má obdélníkový formát s dobře klenutým hrudníkem, osvaleným hřbetem a hlubokými bedry. Končetiny jsou silné a tlapy oválné. V kohoutku měří 45 až 50 cm, fena 42 až 47 cm. Váží do 20 kg. Hlavu má polský nížinný ovčák středně velkou s výrazným stopem a velkým tupým nosem. Oči jsou středně velké, hnědé s živým výrazem. Uši mají srdčitý tvar a jsou zavěšené, přiléhající k lícím. Zuby jsou silné a skus nůžkový. Polský ovčák nižinný se dožívá průměrně 12-14 let.

Péče o srst
Dlouhá a hustá srst budí obavy ohledně péče, kterou vyžaduje, ale opak je pravdou. Sice je na místě psa pravidelně vyčesávat, aby hustá podsada nevytvářela plsť a typické „dredy“, odměnou za tuto občasnou péči nám však je fakt, že doma po psu nenajdeme chlupy všude, jako po většině jiných plemen. Uvolněné chlupy zůstávají zachycené podsadou, takže je uvolníme až hřebenem při česání, případně když se pes důkladně podrbe, může po něm zůstat na podlaze chomáček chlupů, který ale cestou sebereme a máme opět čisto.
V praxi se nám osvědčilo psa po ránu pročesat zlehka kartáčem s dlouhými hroty, aby mu to celý den slušelo a 2-3x týdně věnovat srsti 20 minut pozornosti s hřebenem na vyčesávání podsady. Podsada, kterou vyčešete se dá použít na plstění a třeba výrobu šperků či postaviček z vlastního psa:-).
S případnými zájemci se rádi podělíme o podrobnější návody a doporučení v péči o srst PONa.
/Jaké přípravky, jaké hřebeny, jak přesně vyčesávat podsadu aby to psa netahalo, jak upravit před výstavou apod./

O výživě PONa
O Polských ovčácích se někdy traduje, že jídlo je pro ně vášní a udělají pro něj cokoli. To jistě může být pomocí při výchově a výcviku, ale na druhé straně se z naší zkušennosti dá snadno udržet na uzdě pravidelným režimem.
Jsme zastánci pohledu, že pes odkázaný jen na granule je ochuzený o radost z voňavého jídla, zvláště když každý den cítí, jak si připravujeme jídlo pro sebe. Proto doporučujeme dopřát psovi pestrou stravu, včetně ovoce a zeleniny.
Vzhledem k tomu, že naše Dowa měla vždy velmi citlivé zažívání, vyzkoušeli jsme řadu výživových schemat a s případnými zájemci s rádi podělíme o své zkušennosti.

 

603 155 410

e-mail

Praha